środa, 27 kwietnia 2016

Architektura od A do Z



Sztuka od zawsze towarzyszyła człowiekowi, a jedną z prominentnych dziedzin sztuki jest architektura. Po dziś dzień korzysta się z inspiracji architektonicznych rodem ze Starożytnego Rzymu czy Grecji, które na stałe wpisały się w kanon architektonicznych podstaw. Czym dzisiaj jest architektura i jakie ma znaczenie dla większości społeczeństwa?

Definicja architektury na przestrzeni tysięcy lat wielokrotnie ulegała przekształceniom, wraz ze zmianami jakie zachodziły w społeczeństwie i na świecie. W czasach starożytnej Grecji kształtowały się porządki architektoniczne, w Rzymie rozwijano te idee i wnoszono nowe konstrukcje. W średniowieczu powstała idea konstrukcji szkieletowej, podczas gdy renesans cechował się interpretacją formy znane ze starożytności, aż do epoki baroku, gdy zostały doprowadzone do mistrzostwa w kształtowaniu konstrukcji w przestrzeniach miejskich. XIX wiek to czas, w którym na drodze przetwarzania stylów historycznych i dostosowywania ich pod nowe potrzeby zgodne z duchem nowych czasów uformowała się idea miasta europejskiego. Na przestrzeni XX i XXI wieku stopniowo do architektury wdrażano osiągnięcia, jakie wynikały z postępu technicznego społeczeństw, na czele z wprowadzaniem nowych materiałów budowlanych[1].

Współcześnie architektura jest coraz bardziej doceniana właśnie jako dziedzina sztuki, chociaż zarówno artyści, jak i odbiorcy i użytkownicy projektów architektonicznych nie zapominają o użyteczności takich konstrukcji. Ale granica między zamkniętym obszarem zagadnień architektury staje się z roku na rok coraz cieńsza, tak, że stopniowo można się spodziewać, ze jakiekolwiek mury w końcu zupełnie opadną. Przykładem może być przenikanie projektów do przestrzeni, w których dotychczas zupełnie się ich nie spodziewano, na przykład muzyczne festiwale plenerowe. Co roku na jednym z największych festiwali na świecie, czyli kalifornijskiej Coachelli oprócz występów największych gwiazd muzyki prezentowane są instalacje architektoniczne, które są niezwykle ciepło odbierane przez bawiących się festiwalowiczów. Dzięki tego typu działalności sztuka wysoka, jaką niewątpliwie przez lata była architektura staje się bliższa zwykłym ludziom.  

Z pojęciem architektury nierozerwalnie związana jest idea urbanistyki, czyli planowania przestrzeni miejskiej. Przedmiotem zainteresowania urbanistów jest takie zorganizowanie miast, aby były one maksymalnie funkcjonalne, a zarazem spełniały wszystkie niezbędne normy ochrony środowiska i równoważyły interesy wszystkich użytkowników obiektów budowlanych.

Architektura zajmuje się całym wachlarzem obiektów budowlanych, od konstrukcji mieszkalnych, domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, przez projekty konstrukcji przemysłowych i budowanie fabryk, aż po budynki pożytku publicznego czy handlowo-usługowe.  

Na kolejnych etapach prac architekci podejmują współpracę z innymi specjalistami z dziedzin nauk technicznych – głównie z ekspertami budownictwa. Początki prac w studiu projektowym zaczynają się zwykle od wypracowania koncepcji architektonicznej na drodze konsultacji grupy architektów z inwestorem. W ramach swoich usług architekci sprawdzają także tereny pod inwestycję, zlecają i monitorują wykonanie stosownych ekspertyz budowlanych czy badań geodezyjnych oraz składają niezbędne wnioski i pomagają z dokumentacją. Architekt z odpowiednimi uprawnieniami może także sprawować pieczę nad budową jako inspektor nadzoru inwestorskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz