środa, 27 kwietnia 2016

Co oferuje architekt?Inwestycja w budowę, niezależnie od wielkości i rodzaju konstrukcji powinna być przemyślaną decyzją, a proces budowy i realizacji zaplanowanego projektu, żeby zakończyła się sukcesem wymaga odpowiedniego partnera do współpracy. To właśnie na etapie wyboru sprawdzonego, doświadczonego zespołu architektów i projektantów wnętrz często decydują się losy planowanego do realizacji projektu.

Architekt powinien być na każdym etapie procesu budowy partnerem dla inwestora, niezależnie od tego czy ma do czynienia z klientem indywidualnym czy też z podmiotem gospodarczym. Warto także szukać studia projektowego, które wykorzystywałoby nowoczesne rozwiązania z zakresu technologii budowlanych. To daje pewność, że specjalista, z którym współpracujemy ma wiedzę i doświadczenie w pracy z takimi narzędziami i metodami architektonicznymi, które sprawią, że nowo powstały budynek będzie spełniał nie tylko obowiązkowe, najniższe normy prawa budowlanego, ale również będzie uwzględniał takie aspekty jak energooszczędność czy  troska o środowisko naturalne.

Kiedy już inwestor przedstawi architektom swoje oczekiwania odnośnie planowanej konstrukcji, zespół projektowy może podjąć się przygotowania koncepcji architektonicznej. Jest to kompleksowy plan zagospodarowania działki budowlanej, który przedstawia możliwości budowy konkretnego obiektu. W ramach takiej koncepcji nowoczesne studio projektowe powinno nie tylko przygotować profesjonalną dokumentację, przedstawiającą najważniejsze parametry obiektu, ale również praktyczną wizualizację. Tego typu usługa pomaga inwestorowi ocenę projektu i podjęcie ostatecznych decyzji odnośnie akceptacji danego plany lub wprowadzenia poprawek. Na podstawie koncepcji architektonicznej można przygotowywać dalszą dokumentację i plany budowy konkretnego obiektu. Prace projektowe najczęściej zlecane są w przypadku inwestycji architektoniczno-budowlanych, urbanistycznych, drogowych czy instalacji sanitarnych lub elektrycznych.   

Dobre studio projektowe powinno również pomagać na etapie przygotowawczym do prac budowlanych. Oznacza to, że inwestor powinien liczyć na wsparcie zarówno przy znalezieniu odpowiedniej działki pod inwestycję, jak i sprawdzeniu wybranego terenu, jeśli inwestor dysponuje już takim miejscem. Architekci profesjonalnie pomogą przygotować wnioski niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę, zlecą badania gruntu czy ekspertyzy geodezyjne oraz przeprowadzą inwentaryzacje architektoniczno-budowlane.  

Na każdym etapie planowania czy eksploatacji obiektu budowlanego można również skorzystać z konsultacji w zakresie aranżacji wnętrz. Szczególne znaczenie dla efektywnego użytkowania zrealizowanych projektów ma przemyślane rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia, wykończenie z wykorzystaniem odpowiednich materiałów oraz aranżacja wnętrza, w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać jego funkcjonalny potencjał. O współpracy przy urządzeniu wnętrz powinni szczególnie pomyśleć szczególnie właściciele budynków wielorodzinnych, handlowo-usługowych, przemysłowych czy hoteli i pensjonatów, gdzie efektywne wykorzystanie przestrzeni ma fundamentalne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa eksploatacji.

Studia projektowe proponują też usługi nadzoru inwestorskiego – jednak wymaga to od architekta posiadania specjalnych uprawnień. Jednak warto zadać sobie odrobinę trudu i znaleźć takiego specjalistę, gdyż na placu budowy pełni on zadanie analogiczne do adwokata na sali sądowej. Do jego obowiązków należy między innymi reprezentowanie inwestora, czuwanie nad prawidłową realizacją projektów i wykrywanie jakichkolwiek nieprawidłowości, jeśli takie mają miejsce. 

Więcej:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz