środa, 27 kwietnia 2016

Prestiżowe nagrody architektoniczne



Branża filmowa ma swoje Oscary, gwiazdy muzyki wyczekują nagród Grammy, a naukowcy z całego świata liczą, że kiedyś otrzymają nagrodę Nobla. Wyróżnienia nadawana przez ekspertów z różnych dziedzin są pewnym wyznacznikiem jakości, wyjątkowych osiągnięć i innowacyjnych pomysłów. Również w dziedzinie architektury nie brak prestiżowych wyróżnień i nagród.

1.      Nagroda Pritzkera
Zdecydowanie najważniejszą nagrodą w świecie architektury jest Nagroda Pritzkera przyznawana od 1979 roku. Inicjatorem przyznawania tego tytułu był Jay A. Pritzker, jeden z właścicieli sieci hoteli Hyatt, znanych na całym świecie.
Gala wręczenia nagrody, nazywanej architektoniczną nagrodą Nobla odbywa się co roku w innym miejscu, wybranym na podstawie jego znaczenia dla tej dziedziny. Przyznawana jest na cześć architektów, którzy mają istotny wkład w rozwój środowiska człowieka i z poszanowaniem środowiska naturalnego konsekwentnie wzbogacają otoczenie ludzi, wykorzystując w tym celu wizjonerskie podejście do architektury jako dziedziny sztuki.
Pierwszym laureatem tej nagrody był Philip Johnson, amerykański architekt, który został nagrodzony za swój projekt modernistycznego szklanego domu – Glass House. Na liście zdobywców Nagrody Pritzkera są też takie ikony architektury jak:
·         Frank Gehry (za projekt Walt Disney Concert Hall),
·         Norman Foster (Millenium Bridge),
·         Jørn Utzon (Sydney Opera House),
·         Zaha Hadid (Contemporary Arts Center),
·         Frei Otto (Munich Olympic Stadium).
Nagroda w 2016 roku powędrowała do architekta z Chile, Alejandro Araveny za projekt Pontifical Catholic University.

2.      Nagroda im. Miesa van der Rohe
Pełna nazwa nagrody tytułowanej imieniem Ludwiga Miesa van der Rohe, czyli twórcy kultowej willi Tugendhatów i pawilonu barcelońskiego brzmi: Nagroda Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe. Przyznawana jest za szczególne walory konceptualne, techniczne oraz konstrukcyjne projektu. Ma też wskazywać wkład architektów europejskich w rozwój nowych idei i rozwiązań technologicznych we współczesny rozwój urbanistyczny. Mies van der Rohe nie bez powodu został wybrany jako ikona tej nagrody – uznawany jest za kluczowego przedstawiciela stylu międzynarodowego.
W zeszłym roku nagroda ta trafiła w ręce studia architektonicznego z Barcelony: Studio Barozzi Veiga, za projekt Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Nowoczesny budynek o awangardowej bryle w śnieżnobiałym kolorze znajduje się na liście laureatów obok takich konstrukcji jak Gmach Opery w Oslo, londyński dworzec Waterloo Station czy sala koncertowa Harpa w stolicy Islandii.   

3.      Honorowa Nagroda Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej
Jest to zdecydowanie najbardziej prestiżowy tytuł przyznawany w Polsce, który przyznaje się architektom za wybitne osiągnięcia i często jako ukoronowanie całokształtu działalności. W zeszłym roku uhonorowano duet architektów: Andrzeja Bulandę i Włodzimierza Muchę. Kapituła swoją decyzję argumentowała mówiąc o tym, że ich indywidualny, krytyczny i nieortodoksyjny stosunek do zabytków, stał się antidotum na rekonstrukcjonistyczną chorobę tzw. "polskiej szkoły konserwacji".

4.      Emporis Skyscraper Award

Wyróżnienie to przyznaje się co roku wieżowcom o wyjątkowej estetyce, funkcjonalności, które osiągają wysokość co najmniej 100 metrów. O przyznaniu trzech nagród decyduje firma Emporis, która zajmuje się gromadzeniem i dostarczaniem informacji dotyczących budynków o szczególnym znaczeniu publicznym i gospodarczym. Ostatnie nagrody zostały przyznane za rok 2014 – pierwsze miejsce zdobył wieżowiec Wangjing SOHO w Pekinie, autorstwa niedawno zmarłej Zahy Hadid

Więcej:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz