środa, 27 kwietnia 2016

Najważniejsze zasady architektury i urządzania wnętrz



Architektura jest prawdziwą sztuką, a zarazem nauką techniczną. Jej celem jest opracowanie takiego projektu obiektu budowlanego i kształtowania przestrzeni, aby całość była nie tylko piękna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Tym właśnie architektura różni się od większości innych dziedzin sztuki – ma być użytkowa i służyć człowiekowi. Warto więc poznać kilka najważniejszych zasad, jakimi warto kierować się przy projektowaniu i urządzaniu wnętrz.

Podział przestrzeni

Urządzanie wnętrz nie jest zadaniem prostym – nie jest sztuka zapełnienie mieszkania czy domu mnóstwem mebli, dodatków i akcesoriów. Dużo większym wyzwaniem jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni, w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać potencjał powierzchni jaką mamy do zaaranżowania. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się urządzanie domów z myślą o otwartej przestrzeni. Ze względu na to, że przy takiej koncepcji unika się stosowania elementów podziałowych, wnętrza wydają się automatycznie bardziej przestronne i lepiej doświetlone, ponieważ nie ma elementów, które ograniczałyby rozprzestrzenianie się światła.
Ale otwarte przestrzenie w domu to również praktyczne rozwiązanie, ponieważ poszczególne pomieszczenia zamiast być oddzielnymi komórkami oddzielonymi ścianami, stają się jednoprzestrzennymi funkcjonalnymi przestrzeniami. Najczęściej zgodnie z tą zasadą spotyka się łączone pomieszczenia kuchni z jadalnią i pokojem dziennym. Ale w zasadzie jedynym ograniczeniem przy tworzeniu takich otwartych przestrzeni jest konieczność oddzielenia tych miejsc, które z natury wymagają izolacji, czyli łazienki, toalety czy . Wobec tego czy otwarte przestrzenie, które łączą kilka pokojów nie będą wprowadzać chaosu? Oczywiście, że nie – wystarczy jedynie wydzielić miejsce dla konkretnych funkcjo i stworzyć strefę, w której przyjmuje się gości, ogląda telewizję czy wykonuje obowiązki domowe.

Funkcjonalność

Jak zostało już powiedziane – architektura jakkolwiek jest sztuką, to jej nadrzędną cechą powinien być utylitaryzm i funkcjonalność. Równowaga wymiaru czysto estetycznego budynku i jego cech praktycznych może się różnić w zależności od rodzaju i przeznaczenia danego obiektu. Na pewno przy projektowaniu fabryk czy budynków przemysłowych wygląd i powierzchowność mają dużo niższy priorytet niż w przypadku projektów obiektów handlowo-usługowych czy domów jednorodzinnych i mieszkalnych. Niestety kiedy lokatorzy na własną rękę podejmują się zmian aranżacji wnętrza nie zawsze zwracają uwagę na detale, które później decydują o wygodzie mieszkania na co dzień.

Sztuka iluzji

Czytając różnego rodzaju poradniki i artykuły dotyczące architektury wnętrz (również w tym tekście) nagminnie można się spotkać ze wskazówkami, jak „optycznie” czy „wizualnie” zwiększyć pomieszczenie, sprawić, że będzie się wydawało bardziej przestronne, jaśniejsze, i tym podobne… Oczywiście ściany mieszkań i domów nie są z gumy (zazwyczaj), więc trudno spodziewać się, żeby nawet wszystkie triki razem wzięte sprawiły, że ciasny pokój nagle przemieni się w obszerną komnatę. Jednak faktem jest, że większość takich sztuczek powoduje, że co najmniej na pierwszy rzut oka pożądany efekt jest widoczny.
Jakie triki najczęściej wykorzystuje się w aranżacji wnętrz? Królują proste rozwiązania takie jak jasne kolory powiększające przestrzeń, lustra odbijające światło czy zachowanie zasad proporcji w rozmieszczaniu akcesoriów dekoracyjnych, tak aby nie obciążyć wizualnie wnętrza.




Przy projektowaniu i aranżacji wnętrz na własną rękę warto znać najważniejsze wytyczne, jednak nie można zapominać, że niektóre zasady są po to, aby je łamać – szczególnie jeśli konkretna tendencja w urządzaniu wnętrz jest kompletnie niezgodna z indywidualnymi preferencjami mieszkańców. 

Więcej:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz